top of page
Sunset Kayak

Szlaki
kajakowe

Każdy, kto choć raz pływał kajakiem, wie, że to idealna okazja do obcowania z naturą, podziwiania nowych miejsc oraz aktywnego wypoczynku z najbliższymi. Każdy, kto jeszcze tego nie próbował, ma okazję to zmienić! Marózka i Łyna to rzeki, które należy przepłynąć kajakiem chociaż raz w życiu!

Szlak kajakowy Marózki

Szlak kajakowy Marózki Słonecznik domek letniskowy nad jeziorem na Warmii i Mazurach
Szlak kajakowy Marózki Słonecznik domek letniskowy nad jeziorem na Warmii i Mazurach

Długość: 31 km
 
Przebieg: Mielno – Waplewo – Maróz – Swaderki – Kurki (alternatywnie: Pluski – Swaderki – Kurki)
 
Marózka to jeden z najbardziej urokliwych szlaków kajakowych w regionie. Z całej długości rzeki (42 km) spławne jest 31 km, jednak ze względu na dwa miejsca wymagające długich przenosek (Swaderki, Kurki) oraz rynnowe jeziora Mielno (7 km) i Maróz (6 km), przez które przepływa rzeka, najczęściej urządzane są spływy na krótszych odcinkach. Najbardziej malowniczym z nich, wiodącym przez wysokopienny las sosnowy, jest odcinek ze Swaderek do Kurek. Połączenie Marózki z Jeziorem Plusznym umożliwia rozpoczęcie spływu już w Pluskach. W Kurkach Marózka wpada do Łyny, co daje możliwość kontynuowanie spływu tą najdłuższą rzeką Warmii i Mazur.
 
Propozycja 1: Pluski – Jezioro Pluszne – rzeka Poplusz – jezioro Poplusz – Swaderki – rzeka Marózka – jezioro Swaderki Małe – Jezioro Święte – Kurki (15 km)

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Propozycja 2: Waplewo – jezioro Myślica – rzeka Marózka – jezioro Maróz – Maróz – Swaderki (12 km)
 
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Szlak kajakowy Łyny

Długość: 195 km
 
Przebieg: Brzeźno Łyńskie – Kurki – Ruś – Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Bartoszyce – Sępopol – Stopki
 
Łyna to największa rzeka regionu i jeden z jego najpopularniejszych szlaków kajakowych (blisko 200 km w granicach Polski). Znakowany szlak rozpoczyna się w Brzeźnie Łyńskim, ale dostępny do pływania kajakiem jest też odcinek wcześniejszy (ok. 5 km). Aby go pokonać, trzeba wystartować z Brzeźna Łyńskiego i popłynąć pod prąd, który jest tutaj bardzo powolny. Odcinek ten jest niezwykle atrakcyjny przyrodniczo i umożliwia obserwowanie wielu gatunków ptaków wodnych. Płynąc z Brzeźna w dół rzeki, dotrzemy do Kurek, gdzie do Łyny wpada Marózka, a potem do Jeziora Łańskiego. Chcąc wypłynąć z tego jeziora trzeba uzyskać zezwolenie kierownictwa ośrodka wypoczynkowego, przez który rzeka płynie. Kolejny – całkowicie dziki – odcinek Łyny wiedzie przez rezerwat przyrody Las Warmiński (aby przepłynąć tym odcinkiem konieczna jest zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie). Od Rusi możemy już bez komplikacji płynąć do Olsztyna i dalej, aż do granicy z obwodem kaliningradzkim, po drodze korzystając z kilkunastu stanic kajakowych.

Propozycja 1: Brzeźno Łyńskie – jezioro Morze – jezioro Duże Brzeźno – jezioro Małe Brzeźno – jezioro Krzyż – jezioro Małe Brzeźno – jezioro Duże Brzeźno – jezioro Morze – Brzeźno Łyńskie (ok. 10 km, z czego połowa pod prąd)
 
Propozycja 2: Brzeźno Łyńskie – jezioro Kiernoz Mały – jezioro Kiernoz Wielki – Kurki – Jezioro Łańskie – Rybaki (11 km)

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Szlak kajakowy Łyny Słonecznik domek letniskowy nad jeziorem na Warmii i Mazurach
Szlak kajakowy Łyny Słonecznik domek letniskowy nad jeziorem na Warmii i Mazurach

~ Ciekawostka: W 1958 r. Marózką i Łyną płynął kajakiem z grupą akademicką Karol Wojtyła.
W Kurkach przerwał spływ, bo został wezwany do Warszawy, aby odebrać nominację na krakowskiego biskupa pomocniczego. Potem wrócił na trasę spływu. O tym wydarzeniu przypomina tablica pamiątkowa na ścianie kościoła w Kurkach.

 

bottom of page